Získali jsme povolení ke stavbě a provozu FVE elektrárny v Íránu

14. 12. 2017


Jako první český investor v oblasti fotovoltaiky, a jedni z prvních zahraničních investorů, jsme získali povolení ke stavbě a provozu solární elektrárny v Íránu. Smlouva byla podepsána 13. prosince a týká se projektu solárního parku Damankooh s plánovaným instalovaným výkonem 10 MW je na severovýchodě země, v provincii Semnan. V následujících třech letech hodláme postavit v Íránu čtyři fotovoltaické elektrárny o celkovém instalovaném výkonu 70 megawattů.

Projekt se nachází na severovýchodě Íránu, ve městě Damghan, vzdáleného 380 km od hlavního města Teheránu. Tato provincie má více než 300 slunečných dnů v roce s jasnou oblohou, což je pro solární elektrárnu ideální podnebí.

Projekt se nachází na severovýchodě Íránu, ve městě Damghan, vzdáleného 380 km od hlavního města Teheránu. Tato provincie má více než 300 slunečných dnů v roce s jasnou oblohou, což je pro solární elektrárnu ideální podnebí.


Již na konci roku 2016 jsme založili v Íránu pět dceřiných společností určených pro development plánovaných čtyř solárních elektráren a servis. Hned po založení společností jsme podali první žádost o povolení stavby elektrárny íránské Organizaci pro obnovitelnou energii. Proces získání všech potřebných povolení je v Íránu specifický a časově náročný.

Nyní jsme získali veškerá potřebná povolení ke stavbě a 13. 12. byla podepsána první kompletní smlouva na výkup elektrické energie (PPA - power purchase agreement). Zároveň se jedná o jednu z mála dosud vydaných PPA pro zahraniční společnost v Íránu.

Dnes již máme veškerá povolení k prvnímu projektu a nic nám tak nebrání začít stavbu pilotního  solárního praku, na jehož financování v současné době hledáme i investory. S dokončením tohoto projektu počítáme v příštím roce, výstavba dalších tří elektráren je v plánu v horizontu tří let. Elektrárny s plánovaným celkovým výkonem 70 MW se budou dohromady rozkládat na ploše 100 hektarů a v nadmořské výšce okolo 1300 metrů nad mořem.

 V etapě financování existuje jen několik projektů se signovanými PPA, které patří cizincům, jsme proto rádi, že naše společnost patří mezi těch několik prvních zahraničních průkopníku. K dnešnímu dni je v Íránu postaveno pouze pět solárních parků investory z Německa, Švýcarska, Řecka a Rakouska s celkovou kapacitou 45 MW.

V Íránu jsou pro solární energii výborné podmínky, nejen přírodní díky vysokému osvitu, ale též díky podpoře tamní vlády. Ta chce zvýšit výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů na 5000 MW do roku 2021, zatím je její podíl velmi nízký. Vláda poskytuje investiční pobídky, daňové prázdniny, atraktivní vstupní tarif či garantuje výkupní podmínky na 20 let. Pro zahraniční investory jsou zde příhodné podmínky k dosažení vysoké míry návratnosti svých projektů.