Češi dostavěli v Chile solární elektrárnu, která dodává elektřinu do téměř 2 800 domácností

19. 01. 2017


Praha 19. ledna 2017  ̶  Česká investiční skupina Solek Group úspěšně připojila svoji solární elektrárnu Parque Solar Cuz Cuz do chilské sítě Conafe a začala zásobovat elektřinou více než 2 770 domácností, což odpovídá městům velikosti Čáslavi nebo třeba Domažlic. Elektrárna se nachází zhruba 300 kilometrů severně od hlavního města Santiaga a je jedinou solární elektrárnou nejen v Chile, ale v celé Jižní Americe, kterou postavila a provozuje ryze česká firma.


 Parque_Solar_Cuz_Cuz_mapa Elektrárna o instalovaném výkonu 3,07 MWp se rozkládá na ploše více než 11 fotbalových hřišť. Její solární panely jsou umístěné na speciálních natáčecích stojanech, které umožňují maximálně využívat sluneční svit v průběhu celého dne. „Chile je z pohledu osvitu jednou z nejlepších lokalit na světě. Například ve srovnání s Českem tu stejný panel vytvoří 2,5krát víc energie. A v kombinaci s natáčecím systémem můžeme říci, že provozujeme jednu z nejefektivnějších solárních elektráren na této planetě,“ vysvětluje majitel Solek Group Zdeněk Sobotka.

Češi se na stavbu elektrárny připravovali od roku 2014, první stavební práce začaly na jaře loňského roku a za necelý rok byla elektrárna kompletně dokončena. „Potýkali jsme se s mnohými těžkostmi, zasáhla nás například třítýdenní stávka celníků. I díky vstřícnému přístupu místních a důkladné přípravě jsme ale vše překonali a úspěšně začali dodávat proud do sítě,“ dodává Sobotka.

Investiční náklady na projekt činily zhruba 100 milionů korun. Financování zčásti zajistila přímo společnost Solek Group, zčásti soukromí investoři z Česka. Realizace projektu je založena na tržních cenách, nikoli na výkupních cenách elektřiny (tzv. feed-in tarif), což není v Chile obvyklé. „Výhodou této varianty je, že žádná vláda nemůže tyto ceny administrativně změnit. Nejsou dotované, rozhoduje trh,“ vysvětluje Sobotka.

 Parque_Solar_Cuz_Cuz_panely „Energetika je v poslední době jedním z vedoucích oborů průmyslu v Chile a prosadit se zde v této oblasti je opravdu těžké. Vyžaduje to nabídku kvalitního produktu, služby nebo technologie. Společnosti Solek Group se to postavením fotovoltaické elektrárny Cuz Cuz podařilo a mě těší, že česká firma realizovala tak významný projekt, který je důležitý i pro životní prostředí této země,“ říká velvyslanec ČR v Chile Josef Rychtar.

Solek Group v chilské expanzi pokračuje. Má rozpracované další dva projekty o stejném výkonu, jako je Parque Solar Cuz Cuz, a to solární parky La Fortuna a Amparo del Sol. Kromě Jižní Ameriky se firma soustředí i na vstup na nově otevřený íránský trh. Koncem roku zde zaregistrovala dvě dceřiné společnosti a k projektům již získala část potřebných povolení k uzavření smluv na budoucí odběr elektřiny.

Parkque_Solar_Cuz_Cuz_detail_natáčecího systému

O Solek Group

Solek Holding SE, která je součástí Solek Group, byla založena v roce 2010. Od té doby realizovala desítky projektů v oblasti fotovoltaických elektráren (Česko, Slovensko, Rumunsko a Chile) o celkovém instalovaném výkonu přes 30 MWp. Její konkurenční výhodou je praktická zkušenost nejen s plánováním, ale i s výstavbou, provozem a správou aktiv fotovoltaických elektráren na různých trzích. Jediným akcionářem je Zdeněk Sobotka.

Tisková zpráva ve formátu word 19_01_2017

Kontakt pro média
Lucie Zaki
zaki@solek-group.cz
tel.: 702 274 931

Obrázky ve vysokém rozlišení ke stažení

Kontakt pro média

Kontakt pro média


marketing@solek-group.cz